מבצע אופרה

מבצע אופרה נחשב לאחד המבצעים הנועזים והמוצלחים ביותר של מדינת ישראל. לעיתים סיפורי גבורה כאלה נראים מרוחקים ונוסטלגיים אבל האמת היא שלעיתים הם ממש קרובים אלינו. ככה יצא, ממש במקרה, שבעת שחיפשתי ספר לאחותי בנושא, שהאדם שאליו פניתי לעזרה בחיפוש מקורות היה לא פחות מאחד ממחברי הדוח שהוגש לבגין טרם המבצע. איש מודיעין לשעבר שעובד כיום כספרן בזמן הפנסיה שלו. הוא סיפר לי אודות המבצע מנקודת מבט אישית. עבורי, מבצע אופרה שהיה מיתוס אגדי הפך להיות סיפור גבורה אנושי. סיפור על החלטות קשות והקרבה במציאות מורכבת. למרות שכנושא הוא לא ממש מתאים לבלוג שלי החלטתי לחקור עוד עליו ולכתוב פה.

1920px-F16Netz107pic003[1]

עירק החלה להתעניין בהתחמשות גרעינית החל משנות ה-70 המוקדמות. עם מינויו של סדאם חוסיין לראש הסוכנות העיראקית לאנרגיה אטומית. סדאם תר באירופה אחר ציוד וידע בתחום הגרעין וחתם על מספר הסכמי שיתוף פעולה עם מספר מדינות מערביות. בשנת 1976 נחתם חוזה בין צרפת לעירק במסגרתו התחייבו הצרפתים לספק כור גרעיני והדרכה גרעינית לעירקים. הכור הונע באמצעות אורניום שהועשר לדרגה של 93% ויכול היה, תיאורטית, לשמש להפקת פלוטוניום. עם זאת הצרפתים האמינו שהפיקוח האדוק של הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית (סבא”א) ושלהם יזהה במהירות כל ניסיון של העירקים לייצר נשק גרעיני.

ממשלת רבין בזמנו לא התייחסה לנושא כבעל משמעות. ראש הממשלה דאז יצחק רבין אמר שמדובר בתהליך התחלתי. שר החוץ, יגאל אלון, ניהל מעקב שוטף אחר הנעשה בעירק מטעם הממשלה אולם הכור קיבל עדיפות משנית מול נושאים לאומיים אחרים. בדיעבד מסמכים ועדויות מוכיחים כעת מעל לכל צל של ספק שלעירק הייתה מוטיבציה להתחמש בנשק גרעיני. בכירים בתוכנית הגרעין של עירק העידו כי הונחו על ידי הדרג הפוליטי לפתח יכולת עצמאית לייצור נשק גרעיני כבר ב-1974.

לאחר המהפך של 1977 קבע ראש הממשלה בגין כי יש לתת קדימות לגרעין העירקי והורה לארגוני המודיעין לנקוט בצעדים לסיכול הפרויקט. כשבגין קיבל את המסמכים של המודיעין התברר לו שהצרפתים שולחים דלק גרעיני מהמחסנים הצבאיים של צרפת עצמה ויכול לשמש לייצור נשק גרעיני. הצרפתיים בזמנו הציעו לעירקים דלק חלופי אך אלו סרבו ובכך היה ברור לכל לאן הם חותרים.

מספר מאמצים דיפלומטיים נעשו אך אלו לא נתנו פרי וגדלה ההבנה שאלו לא יעצרו את תכנית הגרעין. בשנים 1981-1979 ננקטו פעולות חשאיות רבות לעיכוב בניית הכור והמוסד התחיל לעקוב ולחבל בחברות המסייעות לתהליך במישור הבין לאומי ובמישור העירקי לפגוע בחיי המדענים שלוקחים חלק בפרויקט הגרעין דבר הגרם לפגיעה מורלית קשה. משרד החוץ ניצל כל אירוע כדי להחזיר את הסוגיה הגרעינית העירקית לכותרות ולמקד את העולם בסכנות הטמונות בו. ובשנים 1980-1975 הייתה הקשחה של הסטנדרטיים הבין לאומיים בנוגע להפצת ידע וציוד גרעיניים.
בשנת 1979 פוצצו ליבות הכור שיועדו לשילוח לעירק אך אלו לא הניעו את סדאם ממאמציו וגם לא את הצרפתים שאפילו הודיעו שיספקו ליבות חדשות. ב-17 לספטמבר 1979 ביטל סדאם חוסיין את ההסכם עם איראן לגבי השימוש בשט אל-ערב וכוחות עירקים פלשו לאיראן. בעקבות מלחמת עירק-איראן עזבו רבים מהמומחים המערביים את עירק ודבר שהיה בו כדי להחליש משמעותית את יכולות הפיקוח על השימוש שעושה עירק בגרעין. חששות אלו הלכו וגברו וכבר משנת 1979 החלו לדון בקבינט המצומצם האם לתקוף את הכור. בסתיו 1980 דיווחה הוועדה הבין משרדית “עידן חדש” לקבינט שהמודיעין והמאמצים הדיפלומטיים מוצו ולא ניתן עוד לעכב את תכנית הגרעין בדרכים אלו ויש לשקול את האופציה הצבאית.

מספר אופציות צבאיות הועלו לדיון בקבינט. הראשונה שליחת סוכני מוסד שיחדרו לכור הגרעיני ויפוצצו אותו. אולם אופציה זאת שנחשבה למסוכנת ירדה מהפרק בשל הסיכון. אופציה נוספת אותה שקלו הייתה פעולה צבאית משולבת, שליחת כוחות קומנדו שישתלטו על הכור וישמידו אותו. אך מורכבות המבצע ורמת הסיכון גם פה היו גבוהים. לבסוף מבין האופציות מחליטים בקבינט שהדרך הטובה ביותר תהיה באמצעות תקיפה אווירית.

הבחירה באופציה האווירית לא הפכה את המבצע לפשוט יותר, ראשית נדרשה עבודת מודיעין מאומצת אודות אמצעי האבטחה בכור (נ”מ), שעת העבודה, נתיב הטיסה וסוג החימוש. חמור מכך המטוסים שהיו אז מסוג סקייהוק ופנטום לא יכלו לעשות את הדרך לעירק, שעה ורבע לכל כיוון, בלי תדלוק אווירי, מה שהיה הופך את המבצע למורכב יותר. מטוסי הקרב היחידים שיכלו לעמוד במשימה זו היו מטוסים מסוג F-16, שעדיין לא היו בשימוש צה”ל אבל הוזמנו בלי קשר למבצע. מטוסים אלו הוזמנו במקור ע”י אירן אולם בעקבות המהפכה לא נשלחו. בגין בא בדברים עם הנשיא קרטר בכדי לקבל את המטוסים בהסתמך על ההזמנה הקיימת.

ההתקפה נדחתה מספר פעמים מסיבות של מזר האוויר וכל דחייה כזאת מעלה חשש שהמבצע הסודי ידלוף. מאחורי הקלעים הצמרת הביטחונית והפוליטית חלוקה בנוגע ליציאה למבצע. למעשה, חלק עושים הכול בכדי להכשיל את היציאה לפעולה. ראש אמ”ן יהושע שגיא וראש המוסד יצחק חופי התנגדו בעוד שהסגנים שלהם היו בעד. גם ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, עוזי עילם, התנגד למבצע. החשש מהדלפות היה כה רק עד כי רפול שהיה הרמטכ”ל אפילו שם מכשיר האזנה על חברי המטכ”ל. עזר ויצמן היה מתנגד חריף למהלך למרות שהחתן שלו, דובי יפה, היה בין המפציצים. הוא ניסה להפעיל לא מעט לחץ נגד המהלך. מתנגד חריף נוסף היה שמעון פרס. פרס שלח מכתב לבגין ומבלי לציין במפורש את המבצע ביקש ממנו לבטל את המבצע. בגין חשש מההדלפה שהועברה לפרס שמה תגיע גם לאויב והחליט לדחות שוב את המבצע.

בסופו של דבר מנחם בגין מכריע את הכף לתקוף. “שעון גדול עומד מעלינו, והוא מתקתק. המשמעות של עירק, המייצרת נשק גרעיני, היא סכנה לכל איש ואישה במדינת ישראל. סדאם חוסיין לא יהסס להשתמש בנשק השמדה המוני נגדנו”. גורם שבגין מזכיר הוא שבמידה ונתקוף לאחר הגעת מוטות הדלק הגרעינים לכור ההפצצה עלולה לגרום לזיהום אוויר נרחב לאזור כולו דבר שיגרום למחלות והרב מהאוכלוסייה העירקית. “ילדי בגדד אינם האויב שלנו”, הצהיר ראש הממשלה – ונתן את האור הירוק לחיל האוויר.

OsirakLocation[1]
ב-7 ביוני 1981, ערב שבועות תשמ”א, בסביבות השעה שש וחצי בערב (לפי שעון בגדאד), הגיחו מטוסי F-16 של חיל האוויר הישראלי מעל הכור העיראקי ,אוסיראק, (שנקרא גם ‘תמוז’) באל טוואיתה, כעשרים קילומטרים דרומית לבגדאד והפציצו אותו. הכור נחרב והמטוסים חזרו בחסות החשיכה לישראל בשלום. פעולה זאת הייתה אקורד הסיום למאמץ מתמשך למנוע מעיראק פיתוח נשק גרעיני ואקורד הפתיחה להסברה והתמודדות עם התגובות מבית ומחוץ.

יום לאחר ההפצצה שלח בגין לרייגן איגרת ובה כתב שכבר שנתיים הוא חי בסיוט ושוקל מה לעשות עם ההתחמשות הגרעינית העירקית. הוא אף הזכיר כי עיתוי ההפצצה גם התייחס לאילוץ שנבע מהפוליטיקה האמריקאית. ישראל לא רצה להפציץ בין ממשל קרטר לממשל רייגן אלא רק אחרי שהממשל החדש יתבסס.

בתגובה להפצצה השעה הממשל האמריקאי את אספקת ארבעה מטוסי F-16 לישראל ותמך בהחלטת מועצת הביטחון לגנות את ישראל ללא סנקציות נלוות.

אולם רייגן הבהיר כי הוא רואה בהשעיית אספקת המטוסים כצעד זמני ואכן באמצע אוגוסט ביטל הממשל האמריקאי את ההשעיה. ממשרד החוץ הצרפתי העבירו מחאה חריפה לשגריר הישראלי מאיר רוזן. למרות זאת, נשיא צרפת, מיטרן דאג להפגין את ידידותו לישראל בקבלת פנים לשגרירי כל המדינות המיוצגות בצרפת. בספטמבר ניפגשו מיטרן ורוזן ופגישה זאת היוותה את סיום הפרשה ומאז שיפור כולל ביחסי ישראל-צרפת.

ב-9 ביוני שלח בגין איגרת שנייה אל אנואר סאדאת ובה שטח את נימוקיו לפעולה ואף הזכיר לסאדאת את אשאר אמר על סדאם חוסיין. השגריר הישראלי משה ששון הגיש את האיגרת לסאדאת ולאחר שקרא אותה, טען סאדאת בפני ששון כי הפעולה החזירה את תהליך השלום אחורה אך אין בכוונתו לסגת מתהליך השלום. שיקול חשוב שעמד לנגד סאדאת היה שלו היה נסוג מתהליך השלום ישראל הייתה נמנעת מלסגת ממזרח סיני באפריל 1982.

ראש הממשלה בגין הוא שהגה, יזם ודחף את ההחלטה על הפצצת הכור הגרעיני בעירק. בגין היה גם זה שעמד בפועל בראש מערכת ההסברה של ישראל לאחר המבצע. הוא ראה במבצע אופרה כפעולה חיונית לקיום המדינה ולעתידה. לימים התייחס לנושא ואמר שהפצצת הכור ומניעת התפתחות הגרעין העירקי הייתה הנושא המדיני החשוב ביותר בו הכריע והחלטתו מנעה אפשרות של שואה שנייה. בגין אף הזהיר שיש לשים לב בעתיד ולא להסכים להתפתחויות שכאלה ומדיניותה של ישראל שלא לאפשר למדינות עוינות לה לפתח טכנולוגיה גרעינית זכתה לכינוי דוקטרינת בגין. מדיניות זו לא הוכרזה רשמית על ידי ממשלת ישראל, אך ישראל נאבקה כנגד כל מדינה כזו שפיתחה טכנולוגיה גרעינית.

בהחליטו על הפצצת הכור הגרעיני בעירק שקל בגין בכובד ראש את נימוקי המתנגדים (שמעון פרס, עזר וייצמן ואחרים). נימוקיהם העיקריים היו שתתכן פגיעה אפשרית בשלום עם מיצריים, תגובה חריפה מצד ארה”ב, בידוד בין לאומי, שהפגיעה עלולה לקומם את הממשל בצרפת ופגיעה אפשרית בהתראה של צה”ל במידה ותכשל הפעולה. למרות כל אלא בגין החליט ליטול את הסיכון.

לטענת מפלגת המערך שהכור הושמד משיקולי בחירות הגיב בגין בכעס ושלל נחרצות את הטענה. הוא טען שמדובר ב-“מעשה נבלה” והאשמה בזויה. שלא יעלה על הדעת שיסכן את חיילי צה”ל בשביל “תעלול בחירות”. כ-4 ימים לאחר מותו של בגין חזר בו שמעון פרס מהאשמות אלו.

בשיחה עם מקפרליין יועצו של אלכסנדר הייג שר החוץ של ארה”ב שהתקיימה ב-13.07.81 אמר מנחם בגין שהמבצע היה פעולה חוקית של הגנה עצמית לאומית במשמעות העליונה ביותר של מושג זה. מה שהשפיע יותר מכל על חייו והשקפת עולמו של בגין הייתה השואה שבה הושמדו אביו, אמו ורוב בני משפחתו. בגין האמין כי לקח השואה הוא שהעם היהודי חייב להגן על עצמו בארצו כדי למנוע סכנה לקיומו. בגין הדגיש זאת במסריו והזכיר זאת בנאומים רבים.

תמונות באדיבות ויקיפדיה