על צוות פיתוח התוכנה הראשון בעולם

 • הנשים של אניאק

 • Trident_II_missile_image1-848x1024

  במהלך מלחמת העולם השנייה הצבא חיפש שיטה טובה יותר לחישובים בליסטיים שנעשו עד כה בצורה ידנית. לשם כך תוכנן ונבנתה מכונה סודית על ידי פרספר אקרט וג’ון מוקלי באוניברסיטת פנסילבניה. עבודת המחקר שלהם התחילה ב- 1943 ומומנה על ידי צבא ארצות הברית. הפרויקט הסודי קיבל את הקוד אניאק ((ENIACולימים יוכר כמחשב האלקטרוני הראשון שנבנה למטרה כללית וניתן לתכנות.

 • Jean_Bartik1

  ג’יין ג’נינגס ברטיק נולדה בשנת 1924 בחווה במיסיסיפי. היא הייתה הילדה השישית מתוך שבעה ילדים ועוד מילדותה נמשכה למחקר ומתמטיקה.

  בגיל 20 בשנת 1945 הצטרפה ברטיק ליחידה שעוסקת במחקר בליסטי בצבא ארצות הברית. היחידה כללה כ80 נשים. תיאור התפקיד היה “מחשב”. מטוסים וספינות קרב שהיו צריכות לחשב את זווית ועוצמת הירי למיקום מסוים ,היו מקבלים את הערכים מיחידה זו שעסקה בחישובים מתמטיים של מסלולים בליסטיים.

 • Two_women_operating_ENIAC1

  התפקיד של ברטניק וחברותיה לצוות היה לפתח את סט ההוראות של המחשב. “הנשים של אניאק” ביצעו את עבודתן בצורה מדוקדקת והתוצאה הייתה מרשימה. האניאק ביצע פעולות פי 1000 יותר מהר מכל מכשיר חישוב אחר באותה תקופה והצליח לחשב ב20 שניות את המסלול שקליע עובר ב30 שניות – כלומר יותר מהיר מקליע.

  למעשה “הנשים של אניאק” היו צוות פיתוח התוכנה הראשון בעולם.

  האניאק הושלם ב- 1945 ושימש באופן נרחב לחישובים במהלך התכנון של פצצת המימן.

 • Classic_shot_of_the_ENIAC1

  בחמישה עשרה לפברואר 1946 חשף הצבא את קיום האניאק לציבור בטקס מיוחד והציג את מתכנני החומרה פרספר אקרט וג’ון מוקלי.  “הנשים של אניאק” מעולם לא הוצגו, הן לא קיבלו קרדיט על עבודתן, לא הופיעו ברוב המסמכים המתארים את המכונה ובמשך 40 שנה איש לא ידע על חלקן בבניית המחשב הראשון הניתן לתכנות.

 • Eniac1-1024x782

  נחזור חזרה ל – “הנשים של אניאק”. התפיסה מבחינת הצבא לאותה תקופה הייתה שהמחשב, גם אם משוכלל יותר, עדיין דומה למכונה המשמשת לפס ייצור בבית חרושת.  יוצר המכונה הוא המשמעותי ולא הפועל שמפעיל אותה.

  ברטיק וחברותיה קיבלו בשנת 1997 את ההוקרה שהיו ראויים לה ואין ספור פרסים ונכנסו להיכל התהילה לנשים בטכנולוגיה.

 • בסרטון שלמעלה תוכלו לראות ראיון עם ברטיק. אני ממליץ עליו מכל הלב. פרט לכנות היפה וכמות הפרטים שאפשר ללמוד, אפשר לראות שלא הרבה השתנה מאז. משעשע לשמוע את הסיפורים על באגים, על תשובות של מתכנתים ובקשות אפיון לא ברורות, דברים שלא השתנו גם כיום.

כתיבת תגובה